تبلیغات
مقالات آموزشی طبی - Acne

به نام خداوند مهربان

مقالات آموزشی طبی
دوستان عزیز با من به تماس باشید


¿Acne
یکشنبه 17 مهر 1384

یکی از شایعترین بیماریهای پوستی انسان که فرضیات زیادی در مورد علل پیدایش و درمان آن مطرح شده، آکنه یا جوش غرور جوانی است. این بیماری در اکثر جوانان در سنین بلوغ پدید می آید و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و اکثرا پس از سن بیست و پنج سالگی بهبود مِی یابد. بسیاری از این افراد پس از  ازدواج بهبود می یابند

این دانه ها به صورت دانه های سرخ، دانه های سر سیاه، و توده های سخت زیرپوستی در ناحیه رخسار، بینی و پیشانی، پشت گردن و قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر میشوند. این دانه ها در پایه  یک مو بوجود می آیند و ناشی از آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو هستند. پیدایش دانه ها ناشی از یک علت خاص نیست بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند: کمبود ویتامین A یا B، ارث، میکروبها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف برخی داروها و بعضی از بیماریها.شاید مهمترین عامل ایجادکننده دانه های غرور، تغییرات هورمونی زمان بلوغ باشد. در هنگام بلوغ، هورمونهای جنسی ناگهان افزایش می یابند و مقدار آنها در خون بسیار زیاد میشود. این هورمونها باعث افزایش ترشح چربی پوست میشوند و زمینه را برای رشد میکروب و التهاب غدد چربی صورت و پیدایش جوش فراهم می آورند. اکثر خانمها در نزدیکی عادت ماهیانه خود دچار افزایش جوشهای صورت میشوند. خانمهایی که دچار آکنه هستند معمولا هورمونهای  مردانه زیادتری دارند و در بسیاری از آنها رشد موی صورت نیز بیش از معمول است.

نوع غذا میتواند در جوش صورت موثر باشد. مصرف مواد قندی  مثل ماکارونی، نان، برنج، شیرینی و مصرف غذاهایی حاوی  پسته، بادام، میتواند موجب تشدید آکنه شود که یکی از علل آن احتمالا افزایش چربی خون است.ناراحتیهای روحی و عصبی تاثیر به سزایی در بروز آکنه دارند. بدنبال فشارهای عصبی و کمخوابی، صورت شادابی و طراوت خود را از دست میدهد و جریان خون کم شده  وسیستم  دفاعی  پوست ضعیف میشود و زمینه برای رشد آکنه فراهم می آید و بسرعت بر تعداد دانه ها افزوده میشود.مسائل وراثتی و ژنتیک  نیز در ابتلا به دانه غرور جوانی و شدت آن نقش دارند. حتما تاکنون افرادی دیده اید که اکثر اعضای خانواده شان دچار دانه های غرور بزرگ و فراوان میشوند. به طور کلی نقش یک زمینه فامیلی در ابتلا به این بیماری ثابت شده است. 

کمبود ویتامینهای A و B نیز به عنوان عواملی در ایجاد دانه غرور مطرح شده اند. این دو ویتامین، اثر سازنده و ترمیم کننده بر پوست دارند و کمبود آنها موجب آسیب پوست و کاهش دفاع آن میشود. به همین علت بسیاری از متخصصین پوست برای درمان آکنه از ویتامین A  نیز استفاده میکنند.عدم رعایت بهداشت پوست یکی از عوامل مهم در ایجاد یا تشدید دانه ها است. اصولا پیدایش دانه ها ناشی از افزایش ترشح چربی و تجمع میکروب در غده چربی کنار مو است. بنابراین رعایت نکات بهداشتی میتواند نقش موثری در بهبود و تخفیف آن داشته باشد. دستکاری کردن این دانه ها موجب انتشار عفونت به نقاط دیگر و افزایش تعداد و حجم دانه ها میشود. امروزه آنتی بیوتیک ها و مواد ضدعفونی کننده عامل لاینفک درمان دانه هاهستند.

مصرف برخی داروها ممکن است موجب تشدید دانه شود. از جمله این داروها میتوان به قرصهای ضدبارداری اشاره کرد.علاوه بر قرص های ضدبارداری، مصرف مکرر بیش از  اندازه پماد بتامتازون، فلوسینولون، تریامسینولون و کرمهای چرب نیز میتواند موجب پیدایش یا تشدید دانه شود.

درمان آکنهبرای درمان آکنه باید یکسری اقدامات و توصیه های بهداشتی را اجرا نمود و نیز با مراجعه به داکتر  و دریافت داروهای مناسب به مقابله با آن پرداخت.

توصیه های مهم:برای جلوگیری از پیشرفت دانه ها و کاهش حجم و تعداد آنها باید توصیه های زیر را در نظر داشته باشید و به آنها عمل کنید. 

1.       دانه ها را دستکاری نکنید و آنها را با فشار خالی نکنید. برای خالی کردن آنها به یک انستیتوی زیبایی مراجعه کنید تا با دستگاه های مکنده دانه را تخلیه کنند. اگر چنین مرکزی در نزدیکی شما وجود ندارد، انگشتان خود را با الکل ضدعفونی کنید، ناخنها را کوتاه کنید و با یک دستمال تمیز دانه ها را به آهستگی فشار دهید تا تخلیه شوند.

2.       پوست خود را به نرمی ماساژ دهید. این کار رامیتوانید به طور مرتب، خودتان انجام دهید و یا به یک   فرد مجرب مراجعه کنید تا پوست شما را ماساژ دهد. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست شده و از پیشرفت دانه ها جلوگیری میکند.

3.       آسودگی روانی داشته باشید. سعی کنید خواب مرتب داشته باشید. استراحت کافی داشته باشید و از فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید.

4.       روزی دو بار صورت خود را بشویید و ماساژ دهید. برای شستشو از صابون اسیدی  که داکتر توصیه میکند استفاده کنید. ابتدا صورت خود را خوب صابون بزنید تا از کف پوشیده شود. آنگاه با نوک انگشتان، پوست صورت خود را ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست به خوبی نفوذ کند و چربیهای جمع شده در دانه ها را از بین ببرد. از سوی دیگر ماساژ باعث بهبود جریان خون پوست و طراوت و شادابی آن میشود. با کف دست خود پوست صورت را از راست به چپ، از چپ به راست  و سپس از پایین به بالا ماساژ دهید.  کل زمان ماساژ صورت با کف صابون باید پنج دقیقه طول بکشد. پس از آن صورت خود را با آب گرم بشویید تا کاملا پاک شود. سپس بلافاصله مقداری آب بسیار سرد را بر روی پوست صورت خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. آنگاه با یک پنبه آغشته به گلاب، سطح پوست را پاک کنید. گلاب یا آب لیمو، اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون و بهبود پوست میشوند.

5.       هفته ای یک یا دو بار از ماساژ سرکه سیب استفاده کنید تا چربی پوست کاهش یابد. برای این کار کافی است مقداری سرکه سیب را در همان مقدار آب بریزید و سپس با انگشت مقداری از این مخلوط را بردارید و بر روی صورت خود بمالید و ماساژ دهید. ماساژ را با حرکات حلقوی و ضربه ای آهسته انجام دهید و ابتدا از پایین به بالا و سپس از بالا به پایین حرکت کنید. آنگاه چند دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را بشویید. 

6.       از مصرف غذاهای چرب، شیرینی زیاد، تخم مرغ، بعضی از ماهیها و  حتی المقدور بپرهیزید. ولی نیازی به رژیمهای سخت نیست. سعی کنید سبزیها و میوه هایی را که حاوی ویتامین A هستند زیادتر مصرف کنید:  شاهی و رومی. همچنین مصرف چای و ادویه جات را محدود کنید.

7.       سعی کنید هر روز صورت شما در معرض نور آفتاب قرار گیرد. اشعه آفتاب تاثیر بسیار خوبی در بهبود دانه ها دارد. بهتر است برای محافظت چشمها از عینک آفتابی کمک بگیرید. البته بعضی محققین معتقدند که نور آفتاب پس از مدتی موجب تشدید آکنه میشود، بنابراین بهتر است استفاده از آفتاب را فقط برای شروع درمان به کار گیرید.

8.       از ورزش و پیاده روی غفلت نکنید. بسیاری از دانه های پوستی پس از مدتی ورزش به  کلی ناپدید میشوند. اگر هر روز صبح، مسافتی معادل حداقل سه کیلومتر را به صورت پیاده روی یا به صورت دویدن طی کنید و پس از آن یک دوش بگیرید، متوجه میشوید پس از مدت بسیار کوتاهی پوست شما بسیار  شادابتر میشود و بسیاری از دانه ها برطرف میگردند. ورزش و استحمام باعث باز شدن منافذ پوست، بهبود جریان خون آن و رفع چربی میشود.

9.       برای شستشوی صورت از آب گرم استفاده کنید. صابون شما بهتر است از نوع اسیدی باشد که چربی را کم کند. مصرف مواد آرایشی و کریمهای چرب را محدود کنید و در صورت استفاده ابتدا پوست را به یک کریم مرطوب کننده آغشته کرده و سپس از پودر یا سایر مواد آرایشی استفاده کنید و شب هنگام خواب همه این مواد را به وسیله شیر پاک کن تمیز کنید.

10.    پس از شستشوی صورت، هیچگاه با یک حوله به طور خشن صورتتان را پاک نکنید، بلکه یک دستمال کاغذی یا حوله نرم را با پوست خود تماس دهید تا خشک شود.

نوشته شده در یکشنبه 17 مهر 1384 و ساعت 09:10 ق.ظ توسط : داکتر مسعود غنی زاده
ویرایش شده در - و ساعت -